Üldine kirjeldus
Welsh corgi cardigan ja welsh corgi pembroke on Briti saarte ühed vanemad tõud. Legendi järgi on nad nõiutud koerad. Mööda Walesi rohelisi künkaid vedasid nad haldjate ja nõidade toitu, karjatasid nende loomi, olid väikestele haldjatele hobuste eest. Ka praegu võib terane inimene näha nende seljal “võlusadulat”. Üks suurem erinevus kui te võrdlete neid tõuge väliselt, siis suuremad erinevused nende vahel on esikäppade asetus, pembrokel on nad otse ja cardiganil veidike randmetest väljapoole keeratud. Pembroke pea on oma kujult ja ilmelt rebaslik, aastaid on pembrokedel lõigatud saba, kuid arvestades loomakaitsjate hääli, on Eestis sabade kupeerimine keelatud. Väike osa pembroke`i kutsikaid sünnib lühisabalistena (seda küll väga erinevates pikkustes). Cardiganidel on aga alati olnud saba. Ka on nendel kahel tõul erinevus värvides. Pembroke`il on lubatud, punane ja soobel valgete märkidega ning tricolour, siis Cardiganidel on neid värve märksa rohkem.

Kasv, kaal
Pembroke kaalub 9-15 kg. Cardiganil on ideaalne turjakõrgus on 30 cm (kaalu osas on siiski enamasti 14-16 kg). Isased ja emased koerad on selgesti eristatavad mõlema tõu puhul.

Iseloom
Pembroke on energiline ja rõõmsameelne, tema vastupidavus ja arukus teevad temast usaldusväärse, kindla ja valvsa sõbra. Ta on vilgas, kuid mitte hüsteeriline. Armukadedus on esinev nende puhul ja sellega peab arvestama (koera ja laste omavaheline suhtlemine peab olema jälgitud). Ta areneb pidevalt ja tahab, et ka omanik areneks temaga koos. Diivanikoera roll talle ei sobi. Cardigane peetakse Tänapäeval pigem seltsikoertena. Cardigan on rahulikuma meelega ja ettevaatlikum kui pembroke, samas on ta väga energiline koer. Ta vajab palju tegevust. Kui te ei viitsi temaga jalutada ja tegeleda, siis võib ta endale ise tegevuse leida ja see ei pruugi kodusele majapidamisele kasuks tulla. Corgi on väikest kasvu suur koer.

Tervis ja toitumine
Corgid on suhteliselt terved tõud, pärilikke silmahaiguseid ja düsplaasiat esineb väga harva, harva esinevad südamerikked on kutsikaeas tuvastatavad. Tavaline eluiga on 12-15 aastat, kuid ka 16-17 aastased koerad pole mingi haruldus. See eeldab korraliku energiarikast toitu, koolitust ja harjutusi. Koera tuleb toita nii et ta ei oleks ei ala- ega ülekaalus pakkudes talle kehaliselt vormile vastavat füüsilist liikumist. Teil peab olema piisavalt aega, raha ja armastust. Tavaliselt on corgid hea isuga.

Sotsiaalsus
Kuna corgi on aretatud universaalseks koeraks, siis on ta ka hea majavaht, kes teatab kõigist, kes hoovis või ukse taga liiguvad, kuid ta ei ole turvatöötaja. Cardigan on suhtlemises veidi reserveeritum üldiselt kui pembroke. Cardigan valib ise, millal ja kellega ta suhelda soovib. Kui ta on teid oma sõbraks võtnud, leiate temas väga energilise ja seltsiva kaaslase. Pembroke on alati väga “outgoing” koer, kes tänaval kõigiga kaasa läheks. Igal corgil on oma isikupära, mis teeb temast vaimustava kaaslase.

Koolitatavus, õppimiskiirus
Corgide arukus on üldteada. Neid on tihti lihtsam koolitada kui teenistuskoeri. Nad õpivad rõõmuga kõike uut ning võtavad meelsasti osa pere harrastustest. Nende koostöövalmidus on igati meeldiv omadus. Samas kui tegevus muutub corgile igavaks, hakkab ta ise trikke tegema. Seega koera koolitades pöörake tähelepanu sellele, et ükski õpetatav võte koerale igavaks ei muutuks, muidu juhtub nii et koer käib koolis teiega, mitte teie corgiga.

Karv ja selle hooldus
Corgidel on soe alusvill ja tihe pealiskarv. Kasukas ei saa kunagi läbimärjaks ja annab hea külmakaitse. Karvavahetus on paar korda aastas (emastel on see seoses jooksuaegadega, vahel ka 3x aastas). Hooldus on lihtne – piisab harjamisest ja vajaduse korral pesemisest.

Welsh corgi pembroke – tõustandard

Welsh corgi cardigan – tõustandard

138 corgi_cardigan_pembroke a_elatedbysuccess2 welsh_corgi_cardigan2