Kasvataja

Kasvataja on inimene, kelle nimel on registreeritud sündinud kutsikad. Just nii lühidalt tegelikult saabki selle kokku võtta, pikemalt saab lugeda sellest Eesti Kennelliidu kodulehelt. Eestis aktiivseid kasvatajaid tegelikult palju ei ole, rohkem leiab neid welsh corgi pembroke seas, mis ka levinum tõug neist kahest.

Olukord Eestis

Esimene welsh corgi pembroke pesakond Eestis sündis 14.04.1996 (kennel Astersland, Astrid Lundava), peale seda on 2016 aasta lõpuks Eestis registreeritud 68 pesakonda. Imporditud koerad, kes ka EST registrisse kantud, on siin. Esimene welsh corgi cardigani pesakond sündis Eestis 26.10.2009 (kennel Margarita Nigra, Heli Jürindi), peale seda on 2016. aasta lõpuks registreeritud 13 pesakonda. Imporditud koerad, kes ka EST registrisse kantud, on siin.

Soovituslikud aretusnõuded

Welsh corgid on üsna terved tõud mõlemad, pärilikke haigusi ei esine kuigi tihti (õnneks!). Eestis hetkeseisuga neile ka ei ole kehtestatud kohustuslikke aretusreegleid, pigem on need tungivalt soovituslikud – hea kasvataja ka neid järgib, see pole midagi ületamatut ega võimatut.

Soovituslikud nõuded aretuses kasutatavatel koertel:

 • Vanematel peab olema läbitud ametlik silmauuring (Eestis teostab neid vaid dr. Ülle Kell). Kui silmauuringuga on tulemus PPM (iris-iris), mRD siis võib aretuses kasutada kui paariline on terve tulemusega.
 • Vanematel peab olema vähemalt üks positiivne näitusetulemus
 • isane koer ei või olla noorem kui 10 kuu vanune paarituse hetkel, ülemist vanusepiiri ei ole määratud
 • emane koer ei või olla noorem kui 18 kuu vanune paarituse hetkel, klubi ei soovita aretuses kasutada 5+ aasta vanust esmapoegijat (see on suur risk ja peaks olema oma veterinaariga läbi arutatud).
 • welsh corgi pembroke – kõik värvused on lubatud omavahel ristata, bobtail+bobtail ei ole soovitatud
 • welsh corgi cardigan – aretuses võib kasutata koeri vastavalt allpool toodud värvitabelile.

Piirangud aretuses kasutamisele on määratlenud üldiselt ka FCI. Eesti Kennelliidu poolt on üldised nõuded määratletud tõuraamatumääruses (TRM), loe siit mis on olulised dokumendid kasvatajale. Klubi ei saa kuidagi võtta vastutust kasvataja tegevuse eest, see lasub puhtalt kasvatajal!

Terviseuuringud

Eestis on diagnoositud teadaolevalt mõnel welsh corgi pembroke’l kaasasündinud südameriket PDA (Patent Ductus Arteriosus), mis on diagnoositav kutsikatel kuulamise teel (ja vajadusel lisauuringuid tehes). Seepärast on oluline, et kutsikad enne uutesse kodudesse minemist oleks kontrollitud (pesakondade vaktsineerimisel/kiibi paigaldamisel laske kindlasti oma kutsikad ka üle vaadata/kuulata)! Selle pärilikkus ei ole kindel, kuid welsh corgi pembroke’de seas on seda diagnoositud rohkem kui kord. Naaberriikide statistikaga võrreldes on selle % üsna samas piiris.

Silmahaigustest on Eestis koeri uuritud suhteliselt vähe, kuid tulemused üldplaanis positiivsed. Tänaseks Eestis uuritud welsh corgi cardiganid on kõik puhtad olnud ehk neil ei esine uuringu tegemise ajal silmahaiguseid. Welsh corgi pembroke silmauuringuid on tehtud kordades enam ja seal on mõned PPM, mRD juhtumid esinenud; kaks katarakt diagnoosi said Soomes üle kontrollides mitte päriliku diagnoosi.

Kui koerale on tehtud DNA test teatud haiguse määramiseks ja koer on saanud tulemuse kandja/riskirühmas, siis soovituslikult peaks olema sellise koera paariliseks vaid terve koer antud haiguse osas (loe kaasaegseid (teaduslikke)artikleid lisaks, sest ajad lähevad edasi). Meeles peab pidama, et iga terviseuuring on abikäsi aretuses!

Aretusse ei kuulu

 • Pikakarvaline (fluffy) welsh corgi cardigan ega welsh corgi pembroke aretusse ei kuulu. Sellised kutsikad peaks kasvatajad MA (mitte aretuseks) registrisse kandma.
 • Samuti ei tohiks aretuses kasutada koera kellel on sabakonks (selle pärilikkus ei ole 100% kindel kuigi)
 • kelle kõrvad ei ole püstise asetusega (on lontkõrvad),
 • kes on valet värvi ja ei oma õiget värvi pigmenti.
 • Iseloomu peab jälgima – aretuses ei peaks kasutama argasid ega agressiivseid koeri, selline käitumine ei ole tõuomane!

NB! Geenitestid on ka hea lahendus “kosmeetilist laadi” vigade vältimiseks – fluffy (mõlemas tõus), blue dilute (welsh corgi pembroke), brown/pink (welsh corgi cardigan).

Järgi, et isane ja emane sobiksid omavahel ning ei tehtaks liiga lähedast paaritust (õde-vend, isa-tütar jne paaritused – need on mittesoovitatavad). Kui vajad nõu, küsi oma või mõnelt teiselt kasvatajalt.

Welsh corgi pembroke on tõug, kellel on geneetline võimalus natural bobtail sündimiseks juhul kui üks vanematest on NBT. Mitte alati ei ole bobtail lühike või olematu, vahel on see ka 2/3 pika saba pikkusest. Juhime ka tähelepanu, et vastavalt Eesti Kennelliidu tõuraamatumäärusele peab kasvataja NBT kutsika puhul tema 10. elupäevaks võtma vastava tõendi veterinaarilt ja esitama selle ka Eesti Kennelliidule pesakonna registreerimisel. Saba kupeerimine on Eestis keelatud seadusega!

001Juhul, kui pesakonnas sünnib pikakarvaline kutsikas (fluffy), siis selline koer on küll armas loomake, kes aga aretusse kuuluda ei tohiks. Sama kehtib ka isaste kutsikate kohta kellel puudub kas üks või mõlemad munandid või sünnib kutsikas, kellel ilmeb selline välimiku viga, milline ei ole aretuskoerale sobilik (sabakonks, liigne valge värv kehal / peal jne). Sellisel juhul soovitame koera kanda mitte-aretuseks registrisse. Eesti Kennelliidu MA-registri määruses on määratletud, kuidas selleks käituma peaks.

Võimalikud värvikombinatsioonid

Welsh corgi pembroke värvides on palju vähem võimalusi – kõik standardis toodud lubatud värvid sobivad kõigiga. Hea link võimalike welsh corgi pembroke lubatud värvusteks on leitav Ameerika Welsh corgi pembroke klubi leheküljelt SIIT.A_readysteadygo2-300x200 A_oohilikeit2 a_elatedbysuccess2
lino

Welsh corgi cardigani aretuses kasutamine on väheke komplitseeritum kui pembroke puhul. Cardigan on ALATI pikasabaline. Oluline on jälgida värvuste kombinatsiooni.

 • Blue merle – võib paaritada ainult tricolor, brindle märgistega või tricolor, tan märgistega.
 • Brindle – võib paaritada brindlega, soobliga, punasega, tricoloriga (brindle ja tan märgistega)
 • Soobel – võib paaritada brindlega, soobliga, punasega, tricoloriga (brindle ja tan märgistega)
 • Punane – võib paaritada brindlega, soobliga, punasega, tricoloriga (brindle ja tan märgistega)
 • Tricolor (brindle ja tan märgistega) – võib paaritada blue merle, brindlega, soobliga, punasega, tricoloriga (brindle ja tan märgistega).

Blue merle + blue merle kombinatsioone klubi ei soosi!

trafoxrebelqueen2 welsh_corgi_cardigan3 welsh_corgi_cardigan1 muffin-300x181 138 berta_estch

Registreeri sündinud pesakond tähtaegselt Eesti Kennelliidus! Kasvataja peab korraga ise registreerima terve pesakonna, igasugused jutud muudest tingimustest on linnalegendid, neist saab lugeda enam näiteks siit: EKL kodulehe artikkel