Tahad corgi kutsikat?

Jah, iga kutsikas on nunnu. Nii nunnu, et nunnumeeter läheb lausa katki. Nii nunnu, et ei suuda öelda ei, kui neid vaatamas käid. Eriti siis veel 2 kuused corgi kutsikad. Kuid siin järgneb üks suur KUID…

Kutsika võtmisele peab eelnema kodutöö. Seda ei saa uisapäisa teha. Seda ei tohi uisapäisa teha, eriti kui varasemaltki ämbrisse astutud.

Eestis on tõukoerandust haldavaks organisatsiooniks MTÜ Eesti Kennelliit, kes kuulub rahvusvahelisse organisatsiooni FCI. Eesti Kennelliit on see, kes hoiab hea tõuraamatu säilimise eest / tõukoerandusega seotud ürituste korraldamise ja nüüd aasta aastalt ka enam on tervisele tähelepanu pööratud.

Sellega seoses ma panen igale uuele kutsikaostjale südamele  – tõukoer on koer, kellele on kaasa antud tõutunnistus. Tõutunnistus ei maksa palju (Eestis on see 13 eurot), aga see on paber mis kinnitab teile koera pärinemise / tema vanemate tervise ja muud saavutused. Selle alusel saate olla kindel, et teie corgi on just selline corgi milline ta välja peab nägema, mitte aga kõrgejalgne karvane taksitüüpi koer lontis kõrvadega. Informatsiooni saab lugeda õigeks FCI süsteemi tõutunnistustel, aga ei saa õigeks lugeda alternatiivorganisatsioonide puhul, a la UCI / IKU jne).

FCI ei luba kasutada aretuses emast koera, kes on alla 15 kuu vana. Samas Lätist on Eestisse toodud kutsikas, kelle sugupuus on julgust kahelda ja kelle ema sünnitas oma esimesed kutsikad 11 kuu vanuselt (paaritades oli ta 9 kuune). Tehkem nüüd mõttes hea arvutus, mida ikka tavatsetud teha – 9 kuud koera vanuses = alla 7 aasta inimese aastates. Kas tõesti peaks see selliselt toimuma.

Eesti mõistes on welsh corgi pembroke pesakondi aastas nii 2-3 ja welsh corgi cardigane ehk 1-2. Jah, ei ole lihtne saada Eestist kutsikat, aga – kui huvi suur ja võimalust on, siis saab vaadata ka piiri taha. Selleks käituge samamoodi kui kutsikat Eestist ostes – uurige, kas teie uus pereliige on ikka õige teile. Viimasel ajal populaarseks saanud Läti UCI „tõupaberitega“ kutsikad on olnud müügis nii 500-700 eurot, osad isegi kallimat, aga sellise hinnaga saab juba korraliku kasvataja käest kutsika sealt samast riigist.

Kui näete ajalehes / internetiportaalis või kasvõi bussipeatuses müügikuulutust, kus müüakse welsh corgi kutsikaid, siis palun küsige kasvatajalt need kontrollküsimused. Need on teie huvides, et te aasta / paari pärast avastades soovi tegeleda koerandusega rohkem, kui lihtne perekoera omanik, et enamus teid on teil selle pärast kinni.

  1. Kas kutsikas saab kaasa tõutunnistuse, kui jah, siis milline tõutunnistus on see;
  2. Kas kutsikas on ussikuuritatud / vaktsineeritud / märgistatud;
  3. Kas kutsika vanematel on tehtud terviseuuringud (minimaalselt silmauuring), nõudke tõendi koopiat;
  4. Millal kutsikas loovutatakse (loovutamine peab toimuma minimaalselt 6 nädalaselt, ideaalselt 8 nädalaselt)

Nüüd küsige endalt:

  1. Kas 700+ eurot on mõistlik summa maksta kutsika eest, kelle põlvnemises ei saa kindel olla ja tulevikus ei saa näitustele ega ka pesakonda planeerida selle koeraga;
  2. Kas terviseuuringuteta vanemate kutsikas on mõistlik valik;
  3. Milleks ma seda koera tahan ja milleks sellega nii kiire on.

Ja kui nüüd hätta jäite – võite nõu küsimiseks võtta ühendust kas corgi klubiga, Eesti Kennelliiduga või mõne muu tuttava kasvatajaga  / hea loomaarstiga – rääkige ja ärge otsustage asju koheselt.