Fotol: Astersland Please Come Out Tonight
   
TÕU AJALUGU
Welsh corgi pembroke ajalugu on uuritud palju. Kõige tõenäolisem on teooria, et Rootsi viikingid viisid endaga kaasa spitsilised (lääne-göta spitside eellased) või see, et nad tõid corgide esiisad tagasi Rootsi sõjasaagina (nii algas nö. lääne göta spitside tõug). Lääne-göta spits ja welsh corgi pembroke on omavahel sugulased ja nende tööomadused on sarnased. WCP ristati seejärel samatüüpse welsh corgi cardiganiga, kes olid corgi tõugudest vanimad ja sealt edasi läheb ajalugu üheks mõlemil corgi tõul kuni aastani 1934. Algaegadest on neid kahte corgi tõugu omavahel paaritatud ja väga vanade pembrokede tõutunnistustelt võib leida cardidest esivanemaid. See oli ka üks põhjus, miks toimus ka ühest tõust teise viimis välimiku põhjal.

Mõlemal corgi tõul on olnud ka ühesugune taust – neid on Walesis taludes peetud koduvalvajatena ja karjatajatena.

Welsh corgi eriline anne seisnes karja ajamises – madala koerana lehmade ja hobuste jalalöögid läksid üle pea ja koer ei saanud viga. Koer oli asendamatuks abiks, kui karja pidi ajama turule, vahest aga kuni Londonini välja. Ta ajas karja päeval, öösel valvas, selline raske elu ootas koeralt sisukust, nõtkust ja tarkust. Need on tõule tunnuseks ka tänapäeval.

Inglismaa Kennelklubi (The Kennel Club) tunnustas welsh corgi tõugu 1925. aastal. Welsh corgi pembroke ja welsh corgi cardigan on aastast 1934. kaks erinevat koeratõugu, keda omavahel ristata enam ei tohtinud.

TÄNAPÄEVAL
WCP kasutus on lambakoer, tänapäeval pigem on tegemist seltsikoeraga. Mitmekülgne koer, kellega saab edukalt tegutseda ka kuulekuskoolitusel, agility’s jmt. WCP on tõug, kelle puhul esineb kaks saba pikkuse varianti: pikasabaline ja natural bobtail. Aastaid kupeeritud saba oli vanasti tunnuseks, et tegu on welsh corgi pembroke’ga. Tänapäeval riikides, kus on kupeerimine keelatud või kasvataja ei soovi seda teha, on võimalus natural bobtail aretusse aina enam kaasata. Tõug on oma rahvusvahelise tuntuse saanud Inglismaa kuninganna Elisabeth II kaudu, kes seda tõugu koeri on pidanud aastakümneid.

TÕUG EESTIS
Esimene welsh corgi pembroke toodi Eestisse Soomest – tegu oli Svarzekoks It’s Up To You nimelise koeraga (omanik Astrid Lundava). Aasta aastalt on koeri Eestisse üha enam, tõug on väga populaarne ka lähiriikides. 2020 aasta alguseks oli Eesti Kennelliidu registris pea 500 welsh corgi pembroke tõugu koera.