Fotol: Suchastellar Don’t Worry Be Hippie
 

TÕU AJALUGU

Welsh corgi cardigan arvatakse olevat vanim kahest welsh corgi tõust. Tõu pikk ajalugu on suuresti legendide põhine, tema esivanemateks peetakse teckel (hagijatüüpsed) koeri, kelle keldid brittidele tõid ca 1000 a.e.Kr. – pika kerega, lühikeste ja kõverate jalgadega, tol ajal lontis kõrvadega. Neist arvatakse ka olevat pärandunud  taksid, bassetid.

Walesis need „teckel“ koerad arenesid kiirelt cardigani tüüpseks, sest neid ristati seal kohalike lambakoertega. Talupojad said neist ristamistest „multifunktsionaalse“ koera, kellel olid nii karja-, valve kui ka vajadusel rotipüüdjakoera oskused. Räägitakse, et sellest tõust oli ka jahil kasu.

Welsh corgi eriline anne seisnes karja ajamises – madala koerana lehmade ja hobuste jalalöögid läksid koeral üle pea ja ta ei saanud viga. Koer oli asendamatuks abiks, kui karja pidi ajama turule, vahest aga kuni Londonini välja. Ta ajas karja päeval, öösel valvas, selline raske elu ootas koeralt sisukust, nõtkust ja tarkust. Need on tõule tunnuseks ka tänapäeval.

Inglismaa Kennelklubi (The Kennel Club) tunnustas welsh corgi tõugu 1925. aastal. Welsh corgi pembroke ja welsh corgi cardigan on aastast 1934. kaks erinevat koeratõugu, keda omavahel ristata enam ei tohtinud.

TÄNAPÄEVAL

WCC kasutus on pere- ja seltsikoer. Mitmekülgne koer, kellega saab edukalt tegutseda ka kuulekuskoolitusel, agility’s jmt. Tõug on populariseerumas ka tõu kodumaal ja ei kuulu enam haruldaste tõugude nimekirja.


TÕUG EESTIS

Eesti Welsh Corgi’de Tõuühing on registreeritud Eesti Welsh Corgi Klubi „Gigi“ nimelisena juba aastal 2007, mil astuti ka Eesti Kennelliidu liikmeks.

Tõuühing tegeleb nii welsh corgi cardigan’i kui ka welsh corgi pembroke tõugudega. Ühing on olnud alati teadlikute aretusvalikute soovitajaks, meie aretussoovitused (ametlik silmauuring, näitusehinne) on olnud kodulehel avaldatud aastaid.

Tõuühing on nõustanud kutsikahuvilisi, kes soovivad kutsikat perre võtta. Samamoodi on nõustanud paaritusel paariliste leidmisel kui on abi küsitud, soovitame alati geenibaasi laiendamiseks leida võimalusel väliskoeri. On korraldatud infopäevi, koolitusi väliskohtunikele, tõuhuvilistele ja lisaks erinäitusi kasvatajate ning väliskohtunikega. Erinäitused on alati suurimad tõuhuviliste kogunemiskohad- kohal on olnud pea alati rohkelt osalejaid ka välismaalt. Arvestades tõu arengut Eestis ja vajadust nö. ühingulist tegevust laiendada otsustati ühingu nimemuudatus augustis 2017.

Tõuühingule teadaolevalt on esimene welsh corgi cardigan Eestisse kolinud märksa varem kui EKL andmebaasis märgitud. Ühingu andmetel oli esimene welsh corgi cardigan Eestsse toodud Soomest – Mackinlay’s Pardon Me Boys (sünniaeg 24.06.1996). Eesti Kennelliidu avalikus registris on registreeritud esimene welsh corgi cardigan importkoerana 2007 aastal (Pirtek Una Mela d’Maga).